Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LZLO89397
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
iPad Pro 12.9" Wifi/5G 5th Gen 1TB with Apple Magic Keyboard and Apple Pencil
Super Deal! Gently used 5th generation iPad Pro 12.9" wifi/5G with 1 TB storage. Includes Apple Magic Keyboard (worth $200+ on its own), Apple Pencil, charger/cord. The iPad ships in the original box. Battery cycle count 260. Max battery 88%.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Lightly used. Screen protector applied upon original purchase and in excellent shape.
Free Shipping
- Seller ships from Rancho Cucamonga, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 28, 2025
- Date Updated: Nov. 10, 2025
- Date Expires: Dec. 6, 2025
- Date Closed: Nov. 10, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...