Apple iPhone 16e
- LZLO05278
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16e
Unlocked iPhone 16e 256GB Black Mint Condition MD0F4LL/A
Hello! Up for sale is a black Apple iPhone 16e with 256GB of storage. This phone is like new and only been used for a few weeks. This black 256GB model was purchased from Apple. It's unlocked and works with T-Mobile, Verizon, AT&T, Boost, and all other carriers in the United States. Free shipping, bumper case, screen protector, and charging cable is Included with this iPhone purchase.
Here's what comes with purchase:
1. 1 Apple iPhone 16e, Black, 256GB, model MD0F4LL/A in original iPhone box
2. 1 Navy bumper case
3. 1 screen protector (applied to the iPhone already)
4. 1 USB C to C charging cable
Have a look at the photos and reach out with any questions!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from New York, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 27, 2025
- Date Updated: Oct. 28, 2025
- Date Expires: Nov. 6, 2025
- Date Closed: Oct. 28, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...