Apple iPad Pro 11" 2018
- LZLL20310
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
PRICE REDUCED (LAST TIME!). MINT iPad Pro 64gb Silver, with ORGINAL PACKAGING
Beautiful used Silver iPad Pro 64GB (11 inch) with original Apple packaging, both in Mint condition. No visual signs of use or wear. Works perfectly. Charging cable and Apple adapter included. iPad charges to 100%. Apple Support confirmed battery health at 89% (as of 10/25/2025). If you have any questions, please contact me prior to purchase.
Shipping only to Continental US. No returns unless this listing is materially inconsistent with this iPad.
No further price reductions. Listing will be discontinued if iPad does not sell at current price.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Seattle, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 25, 2025
- Date Updated: Nov. 14, 2025
- Date Expires: Dec. 3, 2025
- Date Closed: Nov. 14, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...