Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
$438
- LZLK63899
- Approved
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Mint
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
A2228
Includes Apple Pencil, OEM charger, Case & Original Box
This iPad pro and Apple Pencil was purchased new by me and seldomly used primarily as an e-reader within my home. There are no scratches on the screen, and it's been protected by the included case from day 1. Please review the photos and feel free to ask any questions you may have.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Carmel, IN
Free Shipping
- Seller ships from Carmel, IN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 24, 2025
- Date Updated: Nov. 5, 2025
- Date Expires: Nov. 13, 2025
- Date Closed: Nov. 5, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...