Apple iPad Mini 5th Gen
- LZLK17944
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 5th Gen
Seller Listing Description
The iPad is perfectly functional.
This iPad is in fair condition with signs of wear.
No dead pixel or bright spot on display.
No chip or crack on glass.
Battery Health is currently at 95% Charging Capacity.
The iPad is currently on iOS 18.7.1.
Listing will come with USB Charging Cable only.
Shipping to the confirmed address in the US only.
Order cancellations are subject up to a 5% Non-refundable PayPal Fee.
Returns are subject to 15% restocking fee plus initial shipping cost.
Will ship from 100% Smoke Free Facility.
ALL PRICES ARE FIXED PLEASE DO NOT NEGOTIATE
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Original 95% Battery Health.
Free Shipping
- Seller ships from Annapolis, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 24, 2025
- Date Updated: Oct. 29, 2025
- Date Expires: Nov. 3, 2025
- Date Closed: Oct. 29, 2025
Want to sell your Apple iPad Mini 5th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 5th Gen Specs
| Capacity | 5124 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 199 mm 7.9 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 203 mm 8.0 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 301 g 10.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...