Apple iPhone 16
$521
- LZLI50745
- Approved
- Expired
Apple iPhone 16
Good
100%
Battery Health
128GB
Ultramarine
Verizon
A3081
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
iPhone 16, in great condition with barely any use! Only 33 charge cycles no signs of wear on housing and only small/light scratches on screen.
Ships from
Milford, PA
5.0 of 5.0 stars,
3 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Milford, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 22, 2025
- Date Updated: Dec. 22, 2025
- Date Expires: Dec. 22, 2025
- Date Closed: Dec. 22, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...