Apple iPhone 17
- LZLI00890
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 17
iPhone 17, Version, 256GB, Lavender. New and Unopened in the box
Battery 100% 🔋 Verizon 🔓 Fast Shipping 🚚 1 year Apple warranty.
*Each device is tested by Phone Check*
SHIPPING:
- All orders to be shipped out 24-42 hours after being purchased.
-Regular shipping = USPS ground advantage
-Expedited shipping = USPS next day air.
-1year Apple warranty
- WARRANTY
During the 14 day warranty if something was to come about, we will either swap the phone or fix it for you.
Our warranty covers (no fees applied):
-Manufacturer defects
-Item received significantly not as described
Our warranty does not cover, and fees will be applied for:
-Damage of any type
-Buyer's remorse (changed mind)
Return Requirements (to be eligible for a refund):
-Returned device is in same condition as sold
-All iCloud/Google/Samsung or otherwise accounts are completely logged out and removed
-No password locks
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Portland, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 21, 2025
- Date Updated: Nov. 1, 2025
- Date Expires: Nov. 29, 2025
- Date Closed: Nov. 1, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...