Apple iPhone 13
- LZLH07964
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13
98% Battery Health - iPhone 13 128GB (T-Mobile) iOS 16.2 - Fast Shipping - Buy with Confidence!
For Sale: T-Mobile Smartphone – 98% Battery Health
📸 Actual pictures of the device you will receive—no stock photos!
Condition:
• Cosmetic: Good – marks, nicks, and/or scratches from normal use.
• Functionality: Fully operational with all original parts. The screen and battery have never been replaced.
Why Buy From Us?
✔ Corporate seller with thousands of positive reviews on Swappa
✔ 100% refund if the item is defective or not as described
✔ Fast shipping – Orders ship the next business day!
Shipping & Handling:
• Ships to the PayPal-provided address at checkout.
• PayPal policy change: Order cancellations will result in a non-refundable PayPal fee of 3.49% + $0.49.
Returns:
• Buyer covers return shipping.
• Unwanted or mistaken orders: Subject to a 20% restocking fee + initial shipping cost.
Buy with confidence!
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
none.
Free Shipping
- Seller ships from Trabuco Canyon, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 21, 2025
- Date Updated: Nov. 6, 2025
- Date Expires: Nov. 29, 2025
- Date Closed: Nov. 6, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...