Apple iPhone 16e
- LZLG50887
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPhone 16e
Verizon iPhone 16e 128 GB Black (BH 100%)
Condition: Screen, sides and back all show scratches and scuffs.
Battery Health: 100%
Everything fully functions on the phone. Face ID, Camera front/back, all buttons work. All display settings. No issues found.
Selling the phone only. No accessories.
Phone will be fully charged and reset prior to to mailing.
My apologies for any delay in answering questions. In my history of selling those that ask questions rarely buy. Also price is FIRM at this time. I will occasionally lower price every couple days.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen, sides and back all show scratches and scuffs.
Free Shipping
- Seller ships from Summerville, SC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 20, 2025
- Date Updated: Dec. 10, 2025
- Date Expires: Dec. 18, 2025
- Date Closed: Dec. 10, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...