Apple iPhone 12 Pro
$311
- LZLG18806
- Approved
- Featured
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 12 Pro
Good
78%
Battery Health
256GB
Graphite
Verizon
A2341
Apple iPhone 12 Pro 256GB – Graphite (Verizon, Paid Off, 78% Battery, Excellent Condition)
Apple iPhone 12 Pro – 256GB – Graphite (Verizon)
• Fully paid off, ready for activation on Verizon or eligible for unlocking
• Excellent cosmetic condition – no cracks, no major scratches, always kept in a case
• Battery health: 78%
• Includes original phone only
Battery Health
- 78% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
excellent condition
Ships from
Coeur D Alene, ID
Free Shipping
- Seller ships from Coeur D Alene, ID
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 20, 2025
- Date Updated: Nov. 28, 2025
- Date Expires: Nov. 28, 2025
- Date Closed: Nov. 28, 2025
Want to sell your Apple iPhone 12 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...