Apple iPhone 16 Pro
$679
- LZLF61967
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro
Good
98%
Battery Health
256GB
Natural
AT&T
A3083
iPhone Pro 16 with bonus Moment Camera Case
See pictures for everything included. Ships in original box with original Apple braided cable. 98% battery with limited number of cycles. I am the original owner and it was used exclusively in a case.
Fully updated to 26.0.1 and unlocked.
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No damage or visible wear. Sold by owner. Kept in case.
Ships from
La Canada Flintridge, CA
5.0 of 5.0 stars,
1 rating
Free Shipping
- Seller ships from La Canada Flintridge, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 19, 2025
- Date Updated: Nov. 20, 2025
- Date Expires: Nov. 27, 2025
- Date Closed: Nov. 20, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...