Apple iPad Pro 11" 2018
- LZLF44487
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
2018 iPad Pro 11 with Magic Keyboard and Apple Pencil 2
Includes:
- iPad Pro with original box (was originally purchased as a refurb directly from Apple so it has an Apple Refurb box, has been great, no issues at all, Apple refurbs are like buying a new device). Does not include charger or cable. The iPad currently has the iPadOS 26 beta installed on it, which it runs just fine.
- Apple Magic Keyboard with original box
- Apple Pencil 2 with original box
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some scratching on the screen (see pics) but none that are noticeable when the device is on. Some scratching on the body.
Free Shipping
- Seller ships from Franklin, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 19, 2025
- Date Updated: Nov. 8, 2025
- Date Expires: Nov. 27, 2025
- Date Closed: Nov. 8, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...