Apple iPhone 13
- LZLF43738
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13
FREE SHIPPING - FREE CASE - 256GB - 80% BATTERY HEALTH - GREAT CONDITION iPHONE 13 - UNLOCKED
This is an Apple iPhone 13
This phone is not Sim Locked to AT&T, it was but then my at&t unlock request was accepted so now it is sim unlocked, however I can not change the listing description.
80% battery health
Screen is in mint condition however some dings on the housing of the phone as shown in pictures, comes with a free case.
If you have any questions I will answer them quickly in the comments.
Battery Health
- 80% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No scratches on the screen what soever, however slight ding on the top right corner and bottom as shown pictures.
Free Shipping
- Seller ships from Saint Paul, MN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 19, 2025
- Date Updated: Oct. 24, 2025
- Date Expires: Oct. 29, 2025
- Date Closed: Oct. 24, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...