Apple iPad 6th Gen
- LZLF34386
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 6th Gen
iPad 6th Gen Wi-Fi 32GB Gold – Excellent Condition w/ Box & Charger
iPad (6th Gen) Wi-Fi 32GB in Gold — Excellent Condition. This iPad has been in a protective case since day one and looks fantastic. The screen has only minimal, hairline marks that disappear when the display is on. Comes complete with the original box, charger, and power cord.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Only light, surface-level scratches on the screen. Barely noticeable and invisible during use. Faint scuff on the lower right of the back, hardly noticeable in person but visible in certain lighting.
Free Shipping
- Seller ships from Chicago, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 19, 2025
- Date Updated: Oct. 27, 2025
- Date Expires: Oct. 29, 2025
- Date Closed: Oct. 27, 2025
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...