Apple iPhone Xr
- LZLE85631
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone Xr
Apple iPhone Xr, tempered glass screen protector, original owner
Kept in silicone case with screen protector and always carried in leather belt case, so it's in pristine condition. Locked for T-Mobile. Cleaned and from a smoke free house. I'm selling this because I upgraded to an iPhone 16e.
Screen protector remains installed and is like new. All buttons and functions work like new. It charges and has 83% battery health. The case has never been opened for servicing.
I'll ship this in its black silicone case with soft lining for protection. I'll pack the phone in a box with too much bubble wrap and will seal it in a plastic bag for waterproofing, so it gets to you in great shape.
(The silicone case is provided for convenience and is not related to the condition description. It has some tears where the edges meet up when it's in place, so it looks okay. These are easily and cheaply replaced.)
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 83% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Ridgefield, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 18, 2025
- Date Updated: Oct. 30, 2025
- Date Expires: Nov. 27, 2025
- Date Closed: Oct. 30, 2025
Want to sell your Apple iPhone Xr?
Sell Similar on Swappa
iPhone Xr Specs
| Capacity | 2945 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...