Apple iPhone 17 Pro
$979
- LZLD83051
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
Mint
100%
Battery Health
256GB
Cosmic Orange
T-Mobile
A3256
Mint iPhone 17 Pro 256gb T-Mobile — 100% 🔋🔋🔋
iPhone 17 Pro 256gb (Cosmic Orange)
Phone with original box and charger.
T-Mobile/Metro/Mint/Google Fi ONLY
Battery cycle count: 1
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Dearborn, MI
5.0 of 5.0 stars,
201 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Free Shipping
- Seller ships from Dearborn, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 16, 2025
- Date Updated: Oct. 21, 2025
- Date Expires: Oct. 30, 2025
- Date Closed: Oct. 21, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
Battery and Charging
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
Size and Weight
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...