Apple iPad Mini 6th Gen
- LZLC42670
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
Great iPad mini with Apple extras
I have an iPad mini 6 through Verizon that has been very well taken care of. It has had some kind of case on it since I bought it. The screen protector had been on it since purchase but is not on any longer due to the use of the Apple Pencil. Ships with:
iPad mini 6
Charging Cable
Charging brick
Apple Pencil
Apple folio case
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very minimal wear and tear. I’ve kept some kind of case on it and screen protector. However screen protector will be removed for sale.
Free Shipping
- Seller ships from Peninsula, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 16, 2025
- Date Updated: Oct. 20, 2025
- Date Expires: Oct. 26, 2025
- Date Closed: Oct. 20, 2025
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...