Apple iPhone 16 Plus
- LZLC29522
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Plus
Great condition • 100% BH
Compatible for T-mobile, Metro and Mint carrier.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Few minor scratch on screen that are rarely visible during use. Other than that the phone is in near moint condition with 100% battery health.
Free Shipping
- Seller ships from Laveen, Arizona
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
We ship within 1 to 2 business day.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
- We accept 30 days return with full refund for any issue experienced with the device.
- Order cancellation for buyer remorse will be subjected to 15% deduction.
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 15, 2025
- Date Updated: Nov. 5, 2025
- Date Expires: Nov. 23, 2025
- Date Closed: Nov. 5, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Plus Specs
| Capacity | 4674 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...