Apple iPhone 17 Pro Max
- LZLB16308
- Approved
- Canceled
Apple iPhone 17 Pro Max
!Next Day Air Included! 256GB Silver Apple iPhone 17 Pro Max
Free Next Day shipping from West Coast included. This iPhone 17 Pro Max was recently purchased from the Tower Theatre Store in DTLA on 10/15/2025. It was immediately protected by the included Beats 17 Pro Max Case and remained in it during its light usage.
Included with Purchase:
Apple iPhone 17 Pro Max (Silver, 256GB)
Original Apple charging cable
Apple packaging
Beats 17 Pro Max Case (Granite Gray)
Beats Case packaging
Apple Store small retail bag
Next Day Air Shipping
Purchases with payments remitted by 05:00 PM PST (17:00 PST) and a verified ship-to address matching the PayPal account address used for payment will ship same day for next day delivery.
Battery Cycle Count: 14
Please let me know if you have any questions.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Los Angeles, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 15, 2025
- Date Updated: Nov. 11, 2025
- Date Expires: Dec. 7, 2025
- Date Closed: Nov. 11, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...