Apple iPhone 16e
- LZLA24221
- Approved
- Sold
Apple iPhone 16e
Apple iPhone 16e Boost Mobile MINT Unused NEW-In-BOX 128GB 100% Battery Apple Warranty August 2026
Apple iPhone 16e Boost Mobile MINT Unused 128GB 100% battery
Apple Warranty till August 20, 2026
Locked to Boost Mobile
No Contract. For use with your own Boost account.
Brand New Unused Open Box with all original items.
A3212 Black
128GB 100% Battery
Please feel free to ask questions before buying.
Please also feel free to check my feedback.
Quick shipping by USPS Priority Mail.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Los Angeles, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 14, 2025
- Date Updated: Nov. 16, 2025
- Date Expires: Nov. 19, 2025
- Date Closed: Nov. 16, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...