Apple iPad 7th Gen
- LZKZ44627
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 7th Gen
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The screen has minor wear. The ipad was not heavily used. There is are some light scratches in various sizes, nothing very deep. The back has a bit more wear as the folio case used left the back exposed.
The official Apple folio case is included.
Overall the device was not heavily used but does have minor wears. Overall condition is "Good".
Free Shipping
- Seller ships from Pawtucket, RI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 13, 2025
- Date Updated: Oct. 27, 2025
- Date Expires: Nov. 3, 2025
- Date Closed: Oct. 27, 2025
Want to sell your Apple iPad 7th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 7th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...