Apple iPhone 12 Pro
- LZKX22520
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro (Pacific Blue)
iPhone 12 Pro in fair condition. Photos highlight scratches on the screen and on the phone's aluminum side. Comes with iOS 18.6.2 (22G100)
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Textnow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 79% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratches on the screen as pictured. Some scuffs on the aluminum siding of the phone. Camera lenses in good condition with no noticeable markings. Repairs made by Apple: Logic Board and Display in October 2022. Parts marked as Genuine Apple within iOS.
Free Shipping
- Seller ships from Lynnwood, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 11, 2025
- Date Updated: Dec. 18, 2025
- Date Expires: Dec. 18, 2025
- Date Closed: Dec. 18, 2025
Want to sell your Apple iPhone 12 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Pro Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...