Apple iPhone 14
- LZKV08164
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light scratches on the LCD
Seller Listing Addendum
All devices are fully tested, confirmed to have original parts, and have never been repaired or refurbished. Each device comes with a charger and includes a 30-day limited warranty covering technical issues.
Free Shipping
- Seller ships from Henrico, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
We offer free shipping on all orders.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
Returns are accepted within the 30-day warranty period only if the device has a verified technical issue. All returns must be authorized prior to return shipment. Devices must be returned in the same condition as received. We are not responsible for items after delivery to a freight forwarding service. Any issues after that point must be handled between the buyer and their forwarder.
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 9, 2025
- Date Updated: Oct. 12, 2025
- Date Expires: Oct. 19, 2025
- Date Closed: Oct. 12, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Specs
| Capacity | 3279 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 172 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...