Apple iPad 9th Gen
- LZKT43916
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 9th Gen
Barely used / excellent (like-new) condition
Excellent/MINT Condition - Shows little to no signs of use, scratches, or marks. All functions are tested and fully functional.
What's Included With My Purchase?
- The device
- A brand new USB cable ( NO adapter)
- The item does NOT include the original box or
SIM card
- Extra: Includes new paper-like screen protector (matte) great for note-takers!
- Extra: Includes used light purple protective case as a plus!
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Columbus, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 7, 2025
- Date Updated: Nov. 9, 2025
- Date Expires: Dec. 3, 2025
- Date Closed: Nov. 9, 2025
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...