Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
- LZKR88469
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
iPhone SE 2nd Gen (256GB) / MXVR2LL/A
Phone is well taken care of. Been in case on day 1 and also screen protector. Comes with original box and accessories. The accessories are not used. Former phone on AT&T that is now unlocked. You will also get a new screen protector and a new kate spade case. Due to age of phone, I am putting down good condition. The last two pictures showing the sim free status & model number/storage were modified using the clean-up tool. Don't rely on the last two pictures for condition of phone. The phone currently has a screen protector on which I will remove prior to shipping.
Battery Health
- 81% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No major scratches or wear
Free Shipping
- Seller ships from Irvine, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 5, 2025
- Date Updated: Nov. 20, 2025
- Date Expires: Nov. 22, 2025
- Date Closed: Nov. 20, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...