Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LZKR76944
- Approved
- Featured
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
w/93% battery health, NEW $129 Brydge keyboard, PAPERLIKE screen protector!
Amazing tablet! Fast, great camera, iconic design. Comes with 256GB storage, so plenty of room for apps. Per "coconut battery" this battery has 246 cycles and is at 86% original capacity! This is unlocked for any carrier, or just use with wifi.
Includes NEW cord, NEW charger, freshly installed Paperlike screen protector, and NEW $129 Brydge keyboard!
Removed from prior users account, ready for a new owner. It has some wear/tear on edges/corners, but nothing major and nothing that affects function. It works LIKE NEW!
I ship FAST and SAFE and FREE! Buy with confidence, check my feedback!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some edge/corner wear. Purely cosmetic, this works LIKE NEW
Free Shipping
- Seller ships from Erie, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 5, 2025
- Date Updated: Dec. 5, 2025
- Date Expires: Dec. 12, 2025
- Date Closed: Dec. 5, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...