Apple iPad Pro 11" 2018
- LZKR14216
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
w/NEW $129 Brydge keyboard, 93% battery health, NEW cord, NEW charger!
Amazing tablet! Fast, great camera, iconic design. Comes with 256GB storage, so plenty of room for apps. Per "coconut battery" this battery has 193 cycles and is at 93% original capacity! This is for wifi only.
Includes NEW cord, NEW charger, and NEW $129 Brydge keyboard!
Removed from prior users account, ready for a new owner. It's in great shape with little-to-no signs of wear. Looks and works like new! iOS 18.4
I ship FAST and SAFE and FREE! Buy with confidence, check my feedback!
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Erie, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 5, 2025
- Date Updated: Oct. 20, 2025
- Date Expires: Nov. 13, 2025
- Date Closed: Oct. 20, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...