Apple iPad 9th Gen
- LZKP59913
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPad 9th Gen
Apple IPad 9 WIFI
This tablet is in fair condition. 97% Battery Health!
It comes as the tablet, no accessories are included.
Returns are accepted if item is not as described or damaged during shipping.
It comes with a 30 day warranty/guarantee against defects, just like everything sold on Swappa.
Thanks for looking.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
This tablet is in fair condition. 97% Battery Health. The glass is in excellent condition. It is 100% Functional. The back and sides will show wear. There is a dent on the back. See the pictures for a detailed look at the condition.
It comes with a 30 day warranty/guarantee against defects, just like everything sold on swappa.
Free Shipping
- Seller ships from Dallas, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 3, 2025
- Date Updated: Dec. 12, 2025
- Date Expires: Dec. 12, 2025
- Date Closed: Dec. 12, 2025
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...