Apple iPad Air 4th Gen
- LZKM86697
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Air 4th Gen
2020 iPad Air 4th Gen. WiFi w/1st Gen. Apple Pencil, privacy screen, and Kick. Case
Get this Mint Condition 2020 iPad Air 4th Generation 256 GB, Apple A14 Bionic chip,
RAM 4 GB, 10.9-inch Liquid Retina Display w/2360 × 1640 pixels, Wi-Fi 6 Tablet with 1st Generation Wireless Charging Apple Pencil, a Paper “Like” Surface Privacy Screen Protector and JETech kickstand Portfolio Case, Touch ID: Integrated into the top button, USB-C Port: For charging and accessories and Audio: Landscape stereo speakers for all of your practical and personal creative needs. This iPad has only been owned by me and has been meticulously cared for. I recently purchased a new iPad Pro for increased power I need for specific uses but this Tablet has been the perfect tool for several years and has tons of power and life left in it.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Portland, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 30, 2025
- Date Updated: Oct. 17, 2025
- Date Expires: Nov. 8, 2025
- Date Closed: Oct. 17, 2025
Want to sell your Apple iPad Air 4th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Air 4th Gen Specs
| Capacity | 7526 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1640x2360 |
| Screen Size | 276 mm 10.9 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 460 g 16.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...