Apple iPhone 16 Pro
$715
- LZKK24721
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro
Good
99%
Battery Health
128GB
Black
T-Mobile
A3083
*Power Seller* iPhone 16 Pro 128gb Black (T-Mobile) *Really Fast Shipping*
Your purchase includes a good condition iPhone 16 Pro 128gb Black (T-Mobile)
*Phone Only
*18.5
*Battery 99%
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 99% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal Wear and Tear.
Ships from
Hacienda Heights, CA
5.0 of 5.0 stars,
312 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Free Shipping
- Seller ships from Hacienda Heights, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 28, 2025
- Date Updated: Oct. 5, 2025
- Date Expires: Oct. 8, 2025
- Date Closed: Oct. 5, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...