Apple iPad Air 4th Gen
$225
- LZKJ59556
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Air 4th Gen
Good
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
A2316
Seller Listing Description
Will ship with paperfeel screen protector installed (poorly), knock off amazon Apple Pencil that works - okay, and will ship with USB-C to USB-C cable.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some spot on the rear of the unit. Some small signs of "case wear" where you can see the iPad case lines on the rear from being in it for so long.
Ships from
Garland, TX
5.0 of 5.0 stars,
5 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Garland, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 27, 2025
- Date Updated: Oct. 3, 2025
- Date Expires: Oct. 7, 2025
- Date Closed: Oct. 3, 2025
Want to sell your Apple iPad Air 4th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Air 4th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7526 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1640x2360 |
| Screen Size | 276 mm 10.9 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 460 g 16.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...