Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LZKH59802
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
iPad, Smartfolio case, Magic Keyboard and Apple Pencil + Box for iPad and Pencil
I purchased this iPad, pencil and the cases all brand new. They have served me well and are still in terrific condition, I am just moving in a different direction for my workflow. Comes with the boxes, charger and cable. Apple Pencil nib is slightly damaged from being dropped, but the pencil works fine and the tip is still serviceable.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very minor scratches on screen - see pictures, can only be seen with screen off and under bright light
Free Shipping
- Seller ships from Cabot, AR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 24, 2025
- Date Updated: Oct. 15, 2025
- Date Expires: Oct. 21, 2025
- Date Closed: Oct. 15, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...