Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
$425
- LZKG03105
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Good
--%
Battery Health
512GB
Gray
Unlocked
Good condition 11” iPad Pro 3rd Gen 512GB Gray -- w/ Apple FOLIO Keyboard!
Good condition 11” iPad Pro 3rd Gen 512GB Gray --
ships w/ Apple FOLIO Keyboard (pictured)
will include charger and cable
ships usps priority
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
minor wear
Ships from
Howell, NJ
5.0 of 5.0 stars,
135 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Howell, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 24, 2025
- Date Updated: Sept. 24, 2025
- Date Expires: Oct. 4, 2025
- Date Closed: Sept. 24, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...