Apple iPhone 16 Pro
- LZKC28757
- Approved
- Featured
- Expired
Apple iPhone 16 Pro
UNLOCKED 16 Pro Original Box Original Owner Trusted Seller Fast Ship 512 GB
Original owner. Unlocked for any network. Swappa requires we list by carrier source if purchased from a carrier, hence the ATT label. Guaranteed unlocked for any network.
Near mint condition, all glass is A. It’s a year old so can’t list as Mint in good faith, but you’d be hard pressed to see any imperfections.
Was in a case with screen protector since day 1.
But this sweet, unlocked 512GB 16 Pro with original box and cable with complete confidence! Check my feedback please.
Any PayPal escalations for any reason carry a nonrefundable 28% service fee.
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
None to note
Free Shipping
- Seller ships from Atlanta, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 20, 2025
- Date Updated: Nov. 29, 2025
- Date Expires: Nov. 28, 2025
- Date Closed: Nov. 29, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...