Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LZJX85986
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
iPad Pro 11" 3rd Gen · 128GB · Space Gray · Wi-Fi · Mint Condition + Apple Cover
Selling my iPad Pro 11" 3rd Generation (2021), 128GB, Space Gray, Wi-Fi model.
Condition: Mint – screen and body are flawless with no scratches, dents, or blemishes.
Lightly used, always kept in a protective cover.
Battery performance is excellent.
Factory reset, ready to set up as new.
Included:
Original Apple box
Apple Black Smart Cover
This iPad Pro is in outstanding condition and comes complete with original packaging plus the official Apple cover for extra protection.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One small ding on the case that I can find.
Free Shipping
- Seller ships from Bailey, CO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 15, 2025
- Date Updated: Oct. 2, 2025
- Date Expires: Oct. 24, 2025
- Date Closed: Oct. 2, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...