Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
$643
- LZJX31816
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
Mint
--%
Battery Health
256GB
Gray
Unlocked
✅ IPAD 5TH GEN 12.9" 256GB UNLOCKED ✅ LIKE NEW WITH KEYBOARD! ✅ FAST & FREE SHIPPING ✅
Mint condition with original box and apple keyboard. Barely used. Photos are of actual device.
✅ 18.5 IOS
✅256gb
✅WIFI + CELLULAR
Works perfect and will be shipped same or next day
💲Price is firm ‼️
📦 Order will be shipped with USPS Priority or UPS 🚚
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Portland, OR
5.0 of 5.0 stars,
470 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Power
Power seller, high quality, high volume
Free Shipping
- Seller ships from Portland, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 15, 2025
- Date Updated: Sept. 27, 2025
- Date Expires: Oct. 24, 2025
- Date Closed: Sept. 27, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...