Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LZJW39127
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
iPad Pro 12.9 256GB Used with Apple Pencil
Used iPad Pro. @56GB WiFi-only version. Space Grey. Screen has no scratches or scrapes. Works flawlessly. Scrapes on the corners of the frame, mostly on the side (all pictured). Back has no significant scrapes or scratches. Includes Apple Pencil, charger, and cable.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Frame scrape on upper right corner. Some scratching on other frame corners.
Free Shipping
- Seller ships from Sacramento, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 14, 2025
- Date Updated: Sept. 16, 2025
- Date Expires: Sept. 24, 2025
- Date Closed: Sept. 16, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...