Apple iPhone 13 Pro
- LZJU64199
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 13 Pro
Apple iPhone 13 Pro with Case Mate Case
Case Mate case included to show off the beautiful gold metal edge of the phone. Case shows minimal signs of wear and protects the body of the phone very well against drops. Adapter and charging cord (Lightning) NOT included.
Battery Health
- 82% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen has a few small scratches, which are barely visible when the screen is on. There are no cracks in the screen. The sides and back of the phone are in pristine condition.
Free Shipping
- Seller ships from Chappaqua, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 12, 2025
- Date Updated: Nov. 23, 2025
- Date Expires: Nov. 23, 2025
- Date Closed: Nov. 23, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...