Apple iPhone SE 1st Gen 2016
$62
- LZJO76542
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Good condition
100%
Battery Health
32GB
Grey
TracFone
A1662
Near Mint iPhone SE first gen, Grey, 32GB, 100% battery
This is a space gray iPhone SE first generation with 32GB stoarage and 100% battery health. Phone has seen little to no use, and is in near mint condition.
This iPhone can be used on any of Tracfone’s carriers including Straight Talk, Simple Mobile, Total wireless, Net10, Walmart Family Mobile, and Tracfone itself.
TracFone
- Carrier compatible with TracFone
-
Compatible carriers:
- • TracFone
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No damage
Ships from
Charlotte, NC
5.0 of 5.0 stars, 114 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Charlotte, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 6, 2025
- Date Updated: Nov. 15, 2025
- Date Expires: Nov. 15, 2025
- Date Closed: Nov. 15, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...