Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
- LZJJ89482
- Approved
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Ipad Pro Gen 2 w/magic keyboard cover and magic pen. 11"
The ipad is in pristine condition without a single scratch. The cover shows some signs of scuffing on the outside -- interior keyboard is in excellent condition. The pen is largely unused -- I lost the first one and had to buy a new one.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
2 nearly imperceptible scratches at top of screen, circled in red. Other than that, the screen has some dust on it in the photos --
Free Shipping
- Seller ships from Kensington, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 1, 2025
- Date Updated: Sept. 18, 2025
- Date Expires: Oct. 10, 2025
- Date Closed: Sept. 18, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...