Samsung Galaxy S9
- LZJI72860
- Approved
- Low Price
- Sold
Samsung Galaxy S9
Galaxy S9 - Excellent condition
For sale is my Galaxy S9. This phone has seen very little use, and it therefore in great shape for a phone of this vintage. No scratches to speak of. The phone is a Tmobile device, but is unlocked from Tmobile, so as long as it has the bands needed, it should be able to be used on any carrier.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phone is in excellent condition, especially given the vintage. It has been turned off on a shelf for most of its life.
Free Shipping
- Seller ships from Seattle, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 31, 2025
- Date Updated: Sept. 15, 2025
- Date Expires: Sept. 20, 2025
- Date Closed: Sept. 15, 2025
Want to sell your Samsung Galaxy S9?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S9 Specs
| Capacity | 3000 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2960 |
| Screen Size | 147 mm 5.8 inches |
| Pixels Per Inch | 568 ppi |
| Width | 69 mm 2.7 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 163 g 5.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...