Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LZJG20131
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
MINT - iPad Pro 11" 3rd Gen 256GB (WiFi) iOS 17.4.1 - Buy with Confidence!
iPad is WiFi
Cosmetic condition of the ipad is excellent. Screen looks amazing!
iPad has all original parts and screen or battery was never replaced!
We are a corporate seller with thousands of positive reviews on Swappa!
Buy with confidence and we accept returns from 14 days after purchase. We will give a 100% refund if the item is defective or not as described.
No waiting, we always ship the next business day!
Shipping & Handling:
Orders will ship to the address provided to PayPal during checkout. Due to a recent PayPal policy change order cancellation will result in a non-refundable PayPal fee charge of 3.49%+$0.49
Returns:
Buyer will pay for return shipping. Unwanted / Order by mistake will access a 20% restocking fee + initial shipping cost.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Trabuco Canyon, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 29, 2025
- Date Updated: Sept. 21, 2025
- Date Expires: Oct. 8, 2025
- Date Closed: Sept. 21, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...