Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LZJA55969
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
512GB 12.9" iPad Pro 5th Gen (2021) w/ Magic Keyboard & Apple Pencil
This is a 512GB 12.9" iPad Pro 5th Generation from 2021 with a Magic Keyboard and Apple Pencil. It is in good condition, but there are some scratches on the screen. They are difficult to see with the screen on and only visible in direct glare. I will also throw in an 18W charging brick (not the original brick). Does not include a charging cable, but charges with any charging-capable USB-c cable.
Feel free to comment with any questions. Will ship within 2 business days of payment confirmed (most orders ship within 1 business day)!
Includes the following:
-512GB 12.9" iPad Pro 5th Gen (2021)
-Apple Magic Keyboard 12.9"
-Apple Pencil 2
-18W Charging Brick (not original)
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device is in good condition, but there are some scratches on the screen that are not easily visible with the display on, only in direct glare.
Free Shipping
- Seller ships from Lakeland, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 23, 2025
- Date Updated: Oct. 26, 2025
- Date Expires: Oct. 30, 2025
- Date Closed: Oct. 26, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...