Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
$319
- LZIX83958
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
Good
--%
Battery Health
256GB
Silver
Unlocked
A2069
iPad Pro 12.9" 4th Gen unlocked - Silver 256Gb
iPad Pro 12.9" 4th Gen unlocked - Silver 256Gb
Will include cable and charger
Ships USPS Priority
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
minor wear
Ships from
Howell, NJ
5.0 of 5.0 stars,
135 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Howell, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 20, 2025
- Date Updated: Aug. 20, 2025
- Date Expires: Aug. 30, 2025
- Date Closed: Aug. 20, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...