Apple iPhone 12
- LZIX82301
- Approved
- Expired
Apple iPhone 12
Mint condition, plastic on screen, 100% Battery Health!
Fast Shipping 🚀 | Unlocked 📱 | Hand-Tested | 15-Day Returns 🔁
Every phone I sell is personally handled with care. I make sure you receive a clean, reliable, and fully functional device.
🧪 Fully Tested – 100% Functional
Each phone goes through a thorough multi-point inspection to ensure everything works: screen, camera, Face ID, battery, buttons, Wi-Fi, and more.
🔧 Genuine Apple Parts – No Aftermarket Replacements
All devices include factory-original parts. No third-party or refurbished components — just the quality and reliability you expect.
📦 Fast & Free Shipping – Or Contact Us Now to Upgrade to USPS Priority 2-3 day for an additional $10.
Orders placed before 2PM CST (Mon–Sat) ship same day via FedEx 2Day or USPS Priority. Most orders arrive in 2-4 business days.
🔁 15-Day Return Policy
If it’s not what you expected, you can return the phone within 15 days of delivery. Returns for a refund are subject to a 10% restocking fee or $15, whichever is greater.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Scottsdale, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 20, 2025
- Date Updated: Nov. 7, 2025
- Date Expires: Nov. 7, 2025
- Date Closed: Nov. 7, 2025
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...