Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LZIV12171
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
iPad Pro - Well cared-for with screen protector
Well-cared for — it lived on a magic keyboard and is sold with the original screen protector
89% battery health per diagnostics (surprisingly the “Battery Health” function isn’t on this generation of iPads, so you have to find this info in an Analytics file)
Sold with screen protector that has been on since purchase, so screen is mint. The aluminum is in pretty good shape but please see wear description for specifics.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen: Mint
Aluminum: Small light scratches (8) on the back under 1/4” long. Light chips (3) on the aluminum edges (2 on the top left, and 1 near the charging port). The defects are minor enough most are hard to photograph but important to describe nonetheless.
Free Shipping
- Seller ships from Easton, CT
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 18, 2025
- Date Updated: Aug. 30, 2025
- Date Expires: Sept. 8, 2025
- Date Closed: Aug. 30, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...