Apple iPhone 16 Pro
- LZIG44563
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 16 Pro
UNLOCKED- Just out of box.
This is a as new, just shipped to the door 16 Pro 256. this was to replace my 15 Pro after my wife did in the screen. and halfway through setting it up I've decided I'm sticking to my 25 Ultra. This is unlocked with no restrictions for the phone only, no accessories but a generic brick and cable. I would have listed it as new but I opened the box and it already started set it up. That being said, phone will come reset with no iCloud connection or find my phone engaged. Please feel free to hit me up with any questions but I'm not going to give this away and will not respond to lowball offers. This is practically as new, cheaper that you can get with anybody's on sale. (pure guess)
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Hot Springs National Park, AR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 2, 2025
- Date Updated: Aug. 10, 2025
- Date Expires: Aug. 12, 2025
- Date Closed: Aug. 10, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...