Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
$598
- LZHW17080
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
Good
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
ipad Pro 12.9 5th Gen with Keyboard
ipad Pro 12.9 5th Gen with Keyboard
Shipped USPS Priority 2-3 day delivery
30 day warranty against deffects
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Folio keybard case has some minor signs of wear. ipad has some minor frame scratches along the side no scratches on the screen!
Ships from
Englewood, CO
5.0 of 5.0 stars,
4 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Englewood, CO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 24, 2025
- Date Updated: Aug. 4, 2025
- Date Expires: Aug. 3, 2025
- Date Closed: Aug. 4, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...