Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LZHV75828
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
64GB iPad Pro 12.9" 3rd Gen w/ Case
This iPad is in excellent condition and come with the original box and charger. The screen is nearly flawless, with just one extremely light hairline scratch on the screen that is not visible during normal use but only in direct glare. Three of the corners also show some wear, but this does not affect the use of the device.
The large screen is great for media consumption and would be great to view sheet music for a musician, recipes in the kitchen for a cook, or just about anything you can think of!
Includes the following:
-64GB iPad Pro 12.9" 3rd Gen
-Magnetic case/cover
-Original charging brick and cable
-Original box
Feel free to comment with any questions. Will ship within one business day of payment received!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Device is in good condition. I see one extremely light scratch on the screen (not visible with normal use) and some wear on 3 of the corners (see the last 3 pictures).
Free Shipping
- Seller ships from Lakeland, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 23, 2025
- Date Updated: Aug. 4, 2025
- Date Expires: Aug. 31, 2025
- Date Closed: Aug. 4, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...