Apple iPhone 13 Pro
- LZHT05742
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPhone 13 Pro
Apple iPhone 13 Pro - Unlocked, Sierra Blue, 256GB, A2483
This listing is for an Apple iPhone 13 Pro in Sierra Blue with 256GB of storage and the original box. The phone is in great shape, only blemishes are a few minor scratches from standard wear and tear on the screen. Originally, the phone was tied to AT&T but has since been carrier unlocked. If you would like any additional photos or information about the phone feel free to let me know!
Battery Health
- 87% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The sides and back of the phone are in near mint condition. On the screen are a few minor scratches. I tried to capture any scratches in the photos but let me know if you'd like any additional pics.
Free Shipping
- Seller ships from Summerhill, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 21, 2025
- Date Updated: Aug. 20, 2025
- Date Expires: Aug. 30, 2025
- Date Closed: Aug. 20, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...